Foglarovské aktuality – rok 2008

Razítko k 70. výročí Rychlých šípů

# Otisk poštovního razítka s vložkou k 70. výročí Rychlých šípů můžete získat 17. 12. 2008 od 8:00 do 19:00 na poště Praha 5 (110 05) v Rybné ulici 14.

Zdroj: Bohoušek.cz

Stínadelská trilogie v rozhlase

# V tomto týdnu měli posluchači pořadu Domino (Po–Pá, 19:10–20:00) na Českém rozhlase 2 – Praha možnost poslouchat adaptaci románu Záhada hlavolamu. I v příštím týdnu se však četba na pokračování bude nést v podobném duchu, neboť do programu bude zařazen Foglarův stínadelský román – Stínadla se bouří.

Zdroj: Český rozhlas

Výročí Rychlých šípů v pořadu Country Radia

# Pražská rozhlasová stanice Country Radio ve svém pravidelném pořadu Ozvěny osadních ohňů připomene 70. narozeniny Rychlých šípů. Hostem Tonyho Linharta 9. prosince 2008 (od 19:00 do 20:00) bude Milan Lebeda – Alpín. Pořad bude reprízován v neděli 14. prosince 2008 od 1:00 do 2:00.

Zdroj: Country Radio

První číslo časopisu Eldorado

# První číslo Eldorada na listopad 2008 je konečně hotovo! Můžete si ho prohlédnout na stránce časopisu. Přejeme vám příjemné čtení!

Zdroj: Časopis Eldorado

Hledá se nadšený znalec Foglara

# Ahoj všichni,

pořádám dětské tábory a při každoročním bádáním nad tématem celotáborové hry mě napadl Foglar. Jen nejsem znalec a potřeboval bych poradit. Najde se tu někdo, kdo by se mnou zašel na kafe a poklábosil mi o Foglarovi a jeho díle?

Za jakýkoli ohlas budu moc rád. Díky, zdraví P@vel

Můžete mě taky kontaktovat na 602 326 747, nebo jahelka@englishcamp.cz

Ještě jednou dík a budu se těšit :o)

Příležitostné razítko k 90. výročí pošty českých skautů

# Razítko vydané u příležitosti konání výstavy „90 let pošty českých skautů“ bude používáno 28. října 2008 v příležitostné poštovní přepážce v Poštovním muzeu (Nové mlýny 2, Praha 1) a na hlavní poště v Jindřišské ulici v Praze.

Zdroj: Česká pošta

Pokec u Housete - dědictví JF

# Zajímavý přehled vývoje sporu o dědictví po Jaroslavu Foglarovi sepsal v diskusi na stránkách Kapitána Kida Milan Lebeda – Alpín. Hledejte dlouhý příspěvek KK ze 4. 10. 2008.

Zdroj: Klub kamarádů Kapitána Kida (KKKK)

Jan Tříska

# Jan Tříska se objevil včera večer (16. 9. 2008) na ČT1 v pořadu Po stopách hvězd, kde vystupoval i Hynek Bočan a rozebíraly se jeho různé role. Včetně těch nejslavnějších – Záhady hlavolamu a Obecné školy.

Diskusní fórum o Jaroslavu Foglarovi

# Server foglarweb spustil další aplikaci – diskusní fórum. Vzniklo tak nové místo na internetu, kde můžete diskutovat o čemkoli, co se nějakým způsobem dotýká Jaroslava Foglara.

Zdroj: Foglarweb

Tématem Portrétů byl Jestřáb

# Pořad Portréty analyticko-publicistické stanice Český rozhlas 6 se 27. 7. 2008 věnoval Jaroslavu Foglarovi. Portréty se zabývají především osudy Středoevropanů, kteří ovlivnili dění v Evropě během 2. poloviny 20. století. Hostem Jana Sedmidubského byl publicista Pavel Hlavatý. Během 40 minut spolu rozebrali život a dílo Jaroslava Foglara na pozadí často se měnící politické situace.

Záznam tohoto pořadu je možno stáhnout na webu Českého rozhlasu v audio archivu.

Zdroj: Český rozhlas

Jaroslav Foglar v pořadu ČT

# První program České televize uvede v pátek 15. 8. 2008 v 11 hodin (a v pondělí 18. 8. 2018 v 5 hodin) reprízu pořadu Album z roku 1992, ve kterém si s Jestřábem povídal Miloslav Šimek.

Už tichnou bílé skály

# Nový díl pořadu Ta naše povaha česká nazvaný Už tichnou bílé skály se věnuje jednomu našemu fenoménu – trampingu. Vystupuje v něm například Marko Čermák, pro foglarovce známý jako kreslíř Rychlých šípů, jinak také tramp a hráč na banjo.

Premiérové vysílání proběhlo 30. 7. 2008 od 20 hodin na ČT2, reprízové bude v pátek 1. 8. 2008 od 12:45 na ČT2 a v úterý 5. 8. 2008 od 01:50 na ČT1. Samozřejmě je také pořad k dispozici v internetovém archivu České televize.

Kapitán Kid dnes bude v Country radiu

# Trampský písničkář a spisovatel Kapitán Kid dnes bude hostem Tonyho Linharta v pořadu Ozvěny osadních ohňů, který vysílá pražská rozhlasová stanice Country radio mezi 19. a 20. hodinou. Pohovoří o zajímavostech k 90. výročí trampingu, knižních novinkách a i o pokračování stínadelské trilogie. Pořad bude samozřejmě proložen jeho vlastními písněmi.

Celý pořad bude reprízován v neděli 20. 7. 2008 od 1:00 do 2:00.

Country Radio vysílá v Praze na frekvenci 89,5 MHz, v okolí Berouna na 98,3 MHz, v okolí Tábora na 101,8 MHz a v okolí České Lípy na 102,6 MHz. Stanici lze také naladit na středních vlnách (1062 kHz) nebo na internetu.

Zdroj: Country Radio

Rychlé šípy opět v politice

# Různé pojmy z Foglarova díla jsou mezi veřejností tak známé, že není nic neobvyklého, když nějaký použijí ve svém projevu i čelní představitelé státu.

V nedávných dnech byly použity Rychlé šípy v kampani proti středočeskému hejtmanovi Petru Bendlovi. Hlavy členů RŠ nahradili portréty jednotlivých politiků a celý klub byl přejmenován na Rychlé pracháče.

Zdroj: Aktuálně.cz