Foglarovské aktuality – rok 2009

Hledáme Rychlé šípy 2009

# V letošním roce pražská pobočka SPJF pořádá již podeváté pátrací soutěž v pražských uličkách. Úkolem účastníků je nalézt na Starém Městě maketu Rychlých šípů v životní velikosti, která je od 13. 11. do 17. 12. 2009 umístěna na některém balkonu.

Pokud se vám povede RŠ nalézt, balkon vyfotografujte nebo namalujte a do 14. 12. 2009 pošlete organizátorům (Pražská pobočka SPJF, Před Cibulkami 8/316, 150 00 Praha 5 – Košíře, pp@spjf.cz), nebo řešení přineste 17. prosince na Večer světel.

Kniha mého srdce – finále

# Ve finále vysílaném ČT v sobotu 17. října jsme se dozvěděli konečné umístění Foglarových Rychlých šípů. S 9721 hlasy obsadily 11. místo. Saturnin na 1. místě dostal hlasů 4x více.

Zdroj: Kniha srdce.cz

Rychlé šípy v divadle Tábor

# Ve středu 30. září 2009 v 10:00 v rámci představení pro školy uvede Divadlo Oskara Nedbala Tábor dramatické zpracování Rychlých šípů v podání Divadla Antonína Dvořáka z Příbrami (režie Robert Bellan).

Zdroj: Divadlo Tábor

Zemřel Otto Janka - Ropim

# Na konci letošního srpna zemřel v 79 letech spisovatel a skaut Otto Janka – Ropim.

Šimek šoumen

# Dne 20. srpna vysílala ČT pořad Šimek šoumen, ve kterém se mluví také o Foglarovi. Kolem páté minuty je tam dokonce záběr na Foglara, okolo patnácté minuty se potom mluví o foglarovkách a skautingu.

Celý pořad je k dispozici na iVysílání ČT.

Zdroj: Česká televize

Rozhovor s Marko Čermákem

# V Instinktu vyšel rozhovor s kreslířem Rychlých šípů a hudebníkem Marko Čermákem.

Zdroj: Instinkt

Akce Jizerka (1949)

# Článek o komunistickém masakru skautů před 60 lety.

Zdroj: iDnes.cz

Virtuální Praha

# Magistrát hlavního města Prahy rozšířil možnosti virtuálních prohlídek zajímavých míst města. Po věžích to jsou pražské mosty, náměstí a také noční snímky.

Zdroj: Praha virtuální

Prázdninové Eldorado

# Na prázdniny připravila redakce šedesátistránkové vydání časopisu. Zvláště zajímavý je rozhovor se spisovatelem Svatoplukem Hrnčířem.

Zdroj: Časopis Eldorado

Akce k 102. narozeninám Jaroslava Foglara

# Pomalu se stává tradicí, že se příznivci Jaroslava Foglara schází 6. 7. v 13:13 před jeho rodným domem v Benátské ulici 3. Stejně tak tomu bude letos při jeho 102. narozeninách.

V 17:00 bude navíc odhalena pamětní deska na domě č. 16 Korunní ulici, kde Jestřáb bydlel po nejdelší část svého života.

Zdroj: Bohoušek.cz

Pod junáckou vlajkou v rozhlase

# Dramatizace Foglarovy knihy Pod Junáckou vlajkou se bude šířit na vlnách Českého rozhlasu 2 – Praha v pořadu Domino (19:10–20:00). Vysílání začíná v pondělí 6. 7., v den 102. Jestřábových narozenin, a končí v pátek 10. 7.

Zdroj: Český rozhlas

Anketa Kniha mého srdce

# V prvním kole národní ankety Kniha mého srdce byly do první stovky nominovány také dva tituly od Jaroslava Foglara (Rychlé šípy a Hoši od Bobří řeky). Hlasovat je možno do 31. května 2009 buď pomocí webového formuláře, SMS či kuponu v knihovnách.

Do 3. kola končícího 30. září postoupily již jen Rychlé šípy.

Zdroj: Kniha srdce.cz

Další foglarovky na CD

# Společnost Supraphon, která několikrát vydala zvukovou nahrávku Foglarovy knihy Záhada hlavolamu, se rozhodla, že bude v trilogii pokračovat. Druhý díl – Stínadla se bouří – by se měl na pulty obchodů dostat na svátek patrona skautů sv. Jiří – 24. dubna 2009. Stát bude 249 Kč.

Příběhem nás opět provede příjemný hlas Ladislava Mrkvičky, postavy románu budou hrát členové pražského dětského divadla Ty-já-tr. Hudbu složil Jaromír Klempíř a nad prací z pozice režiséra a dramaturga celkově dohlížel Petr Obdržálek.

CD je rozděleno do pěti stop o celkové délce 78 minut. Jeho grafická podoba vychází z podoby předloni vydané Záhady hlavolamu.

Všechny jistě také potěší, že na rok 2010 je plánováno dokončení trilogie v podobě CD Tajemství Velkého Vonta.

Nové vydání knihy Výpravy za dobrodružstvím od Miloše Zapletala

# Nakladatelství Knižní klub – Euromedia Group se rozhodlo pro nové vydání Výprav za dobrodružstvím od Miloše Zapletala, vydané poprvé v roce 1986 v nakladatelství Albatros.

Výpravy za dobrodružstvím jsou podobné nedávno vydanému Roku malých dobrodružství. Obě přinášejí tipy na užitečně a smysluplné využití volného času.

Stručné informace o knize: cena 399 Kč, 288 stran, ilustrace Marko Čermáka.

Foglarovské zajímavosti v České televizi

# V posledních měsících se ve vysílání České televize objevilo několik pořadů a reportáží, které mají souvislost s Jaroslavem Foglarem. Zpětně si je můžete prohlédnout v archivu ČT (iVysílání).

Výstava Bohumila Konečného v Obecním domě (reportáž z Událostí v regionech ČT1 nebo ČT24, 9. 10. 2008)

70letý svist Rychlých šípů (reportáž z Událostí ČT1 nebo ČT24, 16. 12. 2008)

70. výročí prvního příběhu Rychlých šípů – rozhovor s Marko Čermákem (Studio 6 – ČT1 nebo ČT24, 17. 12. 2008; Marko Čermák hovoří v rubrice Profil, která začala v 7:20)

Prokopské údolí (Z metropole – ČT1, 10. 1. 2009, desetiminutová reportáž o Prokopském údolí se zmínkou o JF začíná přibližně v polovině pořadu)

Zdroj: Česká televize

Záhada hlavolamu v pořadu ČRo 2

# Foglarův román Záhada hlavolamu bude 21. 2. 2009 tématem pořadu Čas ke snění (23:05–23:59) v Českém rozhlase 2 – Praha.

Zdroj: Český rozhlas

Desáté výročí umrtí Jaroslava Foglara

# V pátek 23. ledna 2009 jsme si připomněli již desáté výročí Jestřábovy smrti. Již tradičně se toho dne odpoledne zájemci sešli u hrobu Jaroslava Foglara na Vinohradském hřbitově, aby uctili jeho památku. Pozvánku a reportáž z akce přinesl foglarovský magazín Bohoušek.cz.

Před deseti lety odešel Jaroslav Foglar – Jestřáb

Setkání k desátému výročí úmrtí Jaroslava Foglara

Deset let mezi kapkami deště

O výročí se zmínil také server iHNed.cz: Před deseti lety zemřel „Jestřáb“ Jaroslav Foglar.

Jaroslav Foglar v TOP 10 českých spisovatelů

# V anketě serveru novinky.cz, které se účastnilo 24 000 čtenářů, obsadil Jaroslav Foglar 4. místo. Hlas mu dalo 7,4 % zúčastněných.

Zdroj: Novinky.cz