Foglarovské aktuality – rok 2010

Tajemný Foglarův text se podařilo identifikovat

# Už nějakou dobu mátl badatele Foglarova díla rukopis, který je součástí spisovatelovy pozůstalosti v Památníku národního písemnictví. Zmíněný text, pracovně označený jako Biograf, najdete na foglarovském webu Vontové.org.

Jakoby se nám čtrnáctiletý Slávek Foglar v říkance Biograf představoval úplně jinak, než jak ho známe z pozdějších let. Je tomu tak ale doopravdy? Dalšími rešeršemi se ukázalo, že uvedený text není oproti původním domněnkám textem Jaroslava Foglara. Ve skutečnosti se jedná o přepis písně Osvobozeného divadla, kterou si mladý Slávek pořídil pro svou osobní potřebu. Zjevně ho zaujala svým žertovným tónem.

Zdroj: vontove-foglar-stinadla.abchistory.cz

Anketa na webu Vontové.org

# Zúčastněte se naší foglarovské ankety. Budeme rádi, když nám napíšete, jaké jsou podle vás v současném světě další perspektivy ideálů propagovaných v knihách Jaroslava Foglara, v De Amicisově knize Srdce a jiných podobných.

Zdroj: vontove-foglar-stinadla.abchistory.cz

Marko Čermák jako host ve vysílání Country radia

# Zítra, tedy v úterý 23. 11., zavítá do trampského pořadu Tonyho Linharta Ozvěny osadních ohňů, vysílaném na pražském Country Radiu (19:00–20:00), kreslíř Rychlých šípů a hudebník Marko Čermák.

Pořád bude reprízován o nadcházející neděli od 01:00 do 02:00.

Zdroj: Country Radio

Seriál Záhada hlavolamu na DVD

# Poprvé od roku 1969 vychází černobílý seriál Záhada hlavolamu na video nosiči. Jeho součástí jsou kromě samotných devíti dílů seriálu ještě dva bonusové materiály: Po stopách tajemných Vontů (jeden díl pořadu Záhady Toma Wizarda) a Pokračování příště – Záhada hlavolamu (jeden díl dokumentu o seriálech).

DVD se na trhu objeví od 30. 11. 2010. Zakoupit ho bude možné v eshopu České televize, v prodejně ČT (Kavčí hory), v prodejně Českého rozhlasu (Vinohradská 12) anebo na eshopu popron.cz.

Zdroj: Bohousek.cz

Zemřel František Ulč

# František Ulč, mezi foglarovskými sběrateli asi nejvíce známý svými kreslenými kartičkami, zemřel v úterý 19. 10. 2010 ve věku 77 let. Jeho život zrekapituloval v odkazovaném článku Václav Nosek – Windy.

Zdroj: Bohoušek.cz

Vyfoť svoji KáPéZetku

# Server Bohoušek.cz pořádá v souvislosti se 75. výročím od „vzniku“ KPZ drobnou fotoakci. Pokud se chcete zapojit, pošlete snímek své KPZ na adresu info@bohousek.cz.

Zdroj: Bohoušek.cz

Sociologický průzkum na téma Jaroslav Foglar

# Prosíme návštěvníky těchto stránek, aby se zúčastnili krátkého průzkumu na téma JF. Vyhodnocení dotazníků proběhne po 7. listopadu, výběr respondentů = kvótní dle údajů z Českého statistického úřadu. Prosíme o uložení odkazu na Vaše stránky či šíření mezi Vaše známé.

Zdroj: http://jaroslav-foglar.vyplnto.cz/

Rozhovor s Marko Čermákem o RŠ

# Zajímavý rozhovor o Rychlých šípech s Marko Čermákem odvysílala 15. září ČT24 v pořadu Před půlnocí. Záznam lze shlédnout v internetovém archivu iVysílání.

Stopy vedou k Bobří řece – nová kniha

# Kniha s foglarovským námětem od Otto Janky vychází v nakladatelství Nová tiskárna Pelhřimov právě nyní, rok po autorově smrti. Kniha je věnována Jaroslavu Foglarovi a také Radko Kadlecovi (člen pražské Dvojky, později Dominikán br. Bernard), o kterém jste si mohli přečíst již dříve v Jankově románu Bernard od Šíleného koně.

Knihu Stopy vedou k Bobří řece (brožovaná, 112 stran) si můžete za 150 Kč objednat na internetu přímo od nakladatelství.

Zdroj: Nová tiskárna Pelhřimov

Stínadla se tentokrát nebouřila

# Fotografie z akce Rychlé šípy a tajemství Obecního dvora konané v neděli 12. 9. zveřejnila na svých stránkách pořádající městská část Praha 1.

Zdroj: MČ Praha 1

Stínadla v pořadu Z metropole

# V sobotním pořadu ČT 24 Z metropole byla 5. 9. 2010 věnována jeho první část tématu Rychlých šípů, Stínadel a Jaroslava Foglara. Bohužel byly publikovány jisté nepřesnosti: RŠ vyšly poprvé roku 1938 a to je tedy před 72 lety, ne 70, jak bylo uvedeno. Časopis, na jehož stránkách se objevily, se jmenoval Mladý hlasatel, ne Mladý svět. Romány o RŠ napsal Jestřáb 3, ne dva.

Reportáž v ČT o výstavě ilustrátorů Rychlých šípů

# V archivu iVysílání České televize můžete shlédnout reportáž z Událostí (31. 8. 2010) o výstavě ilustrátorů Rychlých šípů, která se koná v září tohoto roku v Praze.

Zajímavý článek o Stínadlech

# V příloze Mladé fronty a nyní i v internetové verzi vyšel zajímavý článek o Stínadlech, Vontech a Rychlých šípech.

Zdroj: iDnes.cz

CD Tajemství Velkého Vonta

# Po loňském vydání dramatizace románu Stínadla se bouří dokončil Supraphon audio verzi trilogie jejím posledním dílem – Tajemství Velkého Vonta. CD je k dispozici od 26. 3. 2010 opět za 249 Kč.

Zdroj: Supraphon

Langweilův model v elektronické podobě

# O zajímavém modelu historické Prahy od Antonína Langweila umístěném v Muzeu hl. města Prahy vyšel na tomto webu před časem článek. Nyní máte možnost si prohlédnout jeho virtuální podobu, kterou na svých stránkách zprovoznil magistrát.

Zdroj: Portál hlavního města Prahy

Rychlé šípy na zimním stadionu

# Fotokomiks na motivy původního příběhu RŠ vyšel v měsíčníku Prahy 1 (prosinec 2009, zadní část). Fotografie pořídil Ondřej Vrchlavský při akci městské části Bruslení ve Stínadlech.

Zdroj: MČ Praha 1