Záhlaví stránky (Foglarweb – stránky o Jaroslavu Foglarovi)
foglarweb

Foglarovské aktuality – rok 2011

Záhada hlavolamu – A co na to Jan Tleskač?

# Dnes vyšel na stránkách České televize v rámci cyklu „Velké seriálové retro“ článek o seriálu Záhada hlavolamu.

Zdroj: Česká televize


Druhé, rozšířené vydání knihy Mýtus zvaný Stínadla

# Kniha je delší o 14 stran, bohatší o několik fotografií a doplněna o některé informace k hnutí v temných uličkách… Cena zůstala nezměněna.

Zdroj: Nakladatelství Zdeněk Bauer


Články o firmě Wys Muller & Co.

# Na webu Vontové.org se v poslední době objevilo několik nových článků se zajímavými informacemi k Jaroslavu Foglarovi. Dva články uvádějí zajímavé podrobnosti k firmě Wys Muller & Co., kde Foglar krátce pracoval.

Zdroj: vontove-foglar-stinadla.abchistory.cz


Nové výroční turistické známky

# K nadcházejícímu stému výročí českého skautingu budou vyrobeny tři nové výroční turistické známky.

VTZ Tábory slovanských skautů

VTZ 100 LET Návštěvy A. B. Svojsíka u anglických skautů

VTZ 100 let českého skautingu

Všechny budou k dostání 8. 10. na setkání skautských sběratelů v Praze.

Zdroj: Turistické známky


Mezi Vonty ve zvukové podobě

# Román Mezi Vonty našeho stálého přispěvovatele Jiggiho vyšel na foglarwebu na podzim roku 2008. Trochu překvapením pro mě bylo, když jsem na serveru Království mluveného slova zjistil, že celá kniha byla v roce 2010 zvukově zpracována. Text namluvil Jared51 a hudebně ozvučil SharkCZ.

Zvukové zpracování románu v podobě souborů MP3 si můžete stáhnout např. ze serveru ulož.to.


Diplomová práce o pokračovatelích JF

# Mgr. Eva Káčerová zpracovala ve své diplomové prácí na Masarykově univerzitě téma odkazu díla JF v současné próze pro mládež. Práce s názvem „Foglarovská stopa v současné dobrodružné próze pro děti a mládež po roce 1989“ byla obhájena v roce 2010 a je možné si ji přečíst v informačním systému MUNI.

Anotace práce z IS MUNI: Tato diplomová práce se věnuje pokračovatelům Jaroslava Foglara v současné české dobrodružné próze pro děti a mládež. Cílem práce bylo zhodnotit vybraná díla autorů pokračujících v literárním a myšlenkovém odkaze Jaroslava Foglara. Zaměřili jsme se na tři typy autorů-dědiců. První vlnu tvoří spisovatelé dotvářející tzv. stínadelskou trilogii (Jaroslav Velinský, Svatopluk Hrnčíř, Jiří Hogan a Václav Levý – Jiggy). Druhou linii zastupuje dílo Miloše Zapletala, který navazuje na eticko-výchovnou tendenci Jaroslava Foglara. Třetí typ, tradici prázdninových dobrodružství, pak zastupuje Svatopluk Hrnčíř. Jaroslav Foglar se stal po roce 1989 fenoménem v literatuře pro děti a mládež, proto nelze odkaz tohoto autora přehlížet.

Zdroj: Masarykova univerzita – informační systém


Setkání po letech – písnička o RŠ

# V repertoáru „heavy mental country“ kapely Humbuk jsem nalezl písničku s textem plným foglarovských reálii. Jejími autory jsou členové této skupiny Pavel Kerouš a Luboš Pick. Písničku si můžete poslechnout na kapelních stránkách.

Zdroj: Hudební skupina Humbuk


Bohoušek.cz: Nakladatelství Olympia končí

# Původně vydavatelství sportovní literatury, mezi foglarovci především známé kompletním vydáním díla Jaroslava Foglara, letos v červnu ukončilo svou činnost a od července je v likvidaci.

V blízké budoucnosti můžeme čekat výprodej skladových zásob s velkými slevami.

Zdroj: Bohoušek.cz


Záhada hlavolamu na TV Barrandov

# V pátek 12. 8. od 20:40 odvysílá televizní stanice TV Barrandov film Záhada hlavolamu (1993, Petr Kotek), natočený na motiv prvního dílu Foglarovy stínadelské trilogie.

Zdroj: TV Barrandov


Fotografie modelu létajícího kola

# Do článku o historii létajícího kola nejen Jana Tleskače jsme přidali dva nové obrázky Jiggiho špejlového modelu kola.


Rychlé šípy v pořadu Retro ČT

# Česká televize věnovala jeden květnový díl (14. 5. 2011) pořadu o nedávné minulosti Retro hrdinům dětí mezi léty 1948 - 1989. Mimo jiné byly zmíněny i Rychlé šípy. Pořad je možno shlédnout i v iVysílání.

Zdroj: Česká televize


Překlad Břetislava Mencáka je populárnější než Rychlé šípy

# V projektu Čtení pomáhá se švédský překlad Břetislava Mencáka, který kdysi s Jestřábem působil v časopisu Mladý hlasatel, umístil výš než komiksové Rychlé šípy Jaroslava Foglara.

Zdroj: vontove-foglar-stinadla.abchistory.cz


Kniha Mýtus zvaný Stínadla je v prodeji

# Už několik týdnů diskutovaná kniha Mýtus zvaný Stínadla. Rychlé šípy, Vontové a hlavolam – Realita versus fikce je v prodeji. Kniha vyšla 17. 12. 2010. Doposud byly řešeny pouze objednávky vzniklé ke konci roku 2010. Nyní se kniha dostává do volného prodeje. Byť zatím běžná vontská a foglarovská veřejnost knihu neviděla, dostali jsme už poměrně mnoho vyjádření. Řadu pozitivních (Děkujeme!), několik kritických slov se sneslo na autorovu drzost, že si dovoluje psát (Hleďme, hleďme, skalní Uctívače…) a jedno ostré varování (Hmmm…). Tak uvidíme.

Zdroj: Nakladatelství Zdeněk Bauer


Korespondence Jaroslava Foglara s firmou Oskar Stein

# Na webu Vontové.org byly zveřejněny ukázky z doposud neznámé korespondence, kterou s Jaroslavem Foglarem vedl Oskar Stein a po jeho smrti Karel Stein. Korespondence obsahuje řadu doposud neznámých drobností.

Zdroj: vontove-foglar-stinadla.abchistory.cz