Foglarovské aktuality – rok 2013

Kniha rozhovorů s Foglarem

# Deník Metro dnes přinesl rozhovor s Pavlem Mauerem, autorem nově vydané knihy s názvem Ježek v kleci. Ta obsahuje jeho rozhovory s Jaroslavem Foglarem z let 1982 až 1985.

Vázaný výtisk má 81 stran, vydalo ho nakladatelství MauMau a běžná cena je 199 Kč.

Zdroj: Deník Metro

Článek o Rychlých šípech v magazínu MF DNES

# V magazínu dnešního vydání novin Mladá fronta DNES (12. prosince 2013) se nachází článek o Rychlých šípech vydaný k jejich 75. výročí vzniku.

Zdroj: Mladá fronta DNES

Za poklady starých Inků

# Nakladatelství Olympia pokračuje v sešitovém vydávání komiksů Jaroslava Foglara. V listopadu se na pultech knihkupců objevil soubor se jménem Za poklady starých Inků a jiné příběhy obsahující kominksy Pim a Red, Za poklady starých Inků, K pramenům neznámé řeky, Váhy života a smrti, Nyam, nejlepší z dobrých a Nikdy nevzdávej!

Barevný sešit formátu A4 má doporučenou cenu 99 Kč, na obálce je ilustrace od Václava Junka.

Zdroj: Bohoušek.cz

Katolický týdeník: 75 let s Rychlými šípy

# Ve 46. čísle letošního ročníku Katolického týdeníku vyšel článek Jana Paulasa k 75. výročí Rychlých šípů stručně mapující historii tohoto seriálu.

Zdroj: Katolický týdeník

VTZ k výročí týpí a podsad

# Nové výroční turistické známky se objevily na letošním setkání skautských sběratelů. Obě souvisí se stoletým skautským výročím, jedna připomíná století táboření v podsadovém stanu, druhá století táboření v týpí. Na jedné straně je motiv příslušného typu stanu, na druhé podobizna průkopníků daného způsobu táboření. Tyto VTZ si můžete zakoupit u Slavomila Janova (602 686 725, oldskaut@email.cz) nebo na stránkách KSSJ.

V nedávné době se objevila ještě jedna skautská VTZ, která připomíná mladší výročí, a to 20 let mezinárodního skautského střediska Tortuga v Nymburce.

Zdroj: Klub skautských sběratelů Junáka

Eldorado č. 31

# Ve středu 9. října 2013 vyšlo 31. číslo časopisu Eldorado. Po dvouleté odmlce se podařilo za pomoci několika bývalých redaktorů sestavit novou redakci a obnovit její činnost.

Časopis je také nyní, vytvořením nového rozcestníku a archivu, více provázán s foglarwebem.

Zdroj: Časopis Eldorado

KT: Kde nebe je vysoké a modré...

# Bohoušek.cz před časem upozornil na článek Kde nebe je vysoké a modré… Tomáše Vučky, který vyšel v Katolickém týdeníku č. 35 (příloha Perspektivy, strana 3).

Autor v něm zmiňuje tři roviny Foglarovy tvorby: román, příručky a kroniky. Poslednímu tématu se dále věnuje šířeji i s ohledem na publikaci Jaroslav Foglar – Jestřáb kronikářem, která vyšla loni v listopadu.

Zdroj: Bohoušek.cz

Kam zmizely Rychlé šípy?

# V pátek 30. srpna odvysílala Česká televize v cyklu Ta naše povaha česká na ČT 2 pořad s podtitulem Kam zmizely Rychlé šípy. Záznam je možné shlédnout na internetu v iVysílání ČT.

Dokument se zamýšlí nad využitím volného času dětí a mládeže, kamarádstvím a změnou hodnot ve společnosti. Proti sobě jsou stavěny zážitky ve virtuálním světě počítačových her a naopak reálné ze skautského tábora. Setkáme se s komentářem režiséra Hynka Bočana, spisovatele Jiřího Stránského, ředitele Národního institutu dětí a mládeže Jiřího Baumruka, sociologa Jiří Siostrzoneka, skautských vedoucích i samotných dětí.

Do pořadu byly zařazeny ukázky z televizního seriálu Záhada hlavolamu (1969) a komiksu Rychlé šípy,

Zdroj: Česká televize

Druhé vydání Posledního tajemství Jana T.

# Nakladatelství Baset v edičním plánu uvedlo připravované druhé vydání románu Poslední tajemství Jana T., který je pokračováním stínadelských příběhů Rychlých šípů od Jaroslava Velinského – „Kapitána Kida“.

Kniha, prakticky ve stejné úpravě jako bylo první a zatím jediné, dnes beznadějně vyprodané, vydání z roku 2003, by měla vyjít v říjnu tohoto roku. Doporučená cena titulu bude 295 Kč, v eshopu nakladatelství 225 Kč.

Zdroj: Nakladatelství Baset

Z metropole 6. července

# První červencový díl pořadu Z metropole připomněl výročí narození Jaroslava Foglara. Tento krátký vstup byl natočen na vinohradské Korunní třídě naproti domu, v němž Jestřáb bydlel.

Bylo také zmíněno nedávno zkonstruované "létající kolo". Od Tleskačova se však liší především v tom, že je poháněno elektromotory, nikoli pouze lidskou silou.

Rychlým šípům je letos 75 let

# Česká televize v Událostech dne 11. dubna 2013 připomněla reportáží z procházky "S Rychlými šípy (a režisérem Hynkem Bočanem) do Stínadel" jejich 75. narozeniny