Foglarovské aktuality – rok 2014

Zemřel Svatopluk Hrnčíř

# Ve čtvrtek 4. září 2014 zemřel po dlouhé nemoci spisovatel Svatopluk Hrnčíř. Kromě řady pohádek, povídek a příspěvků do časopisů napsal řadu knih pro děti a mládež – mezi nimi i trilogii o Uctívačích ginga.

Dotisk Zápisníku třinácti bobříků

# Nakladatelství Ostrov vydalo dotisk 7. vydání Zápisníku třinácti bobříků. Existuje celkem osm variant, které se však liší pouze předposlední stranou na kartonové obálce. Cena je 49 Kč.

O silvestrovském příběhu RŠ

# Zajímavý příběh o vzniku jednoho z posledních dílů Rychlých šípů, RŠ znovu do Stínadel, vyšel na Bohouškovi.

Rozhovor s Frederikem Velinským

# Nejen o Posledním tajemství Jana T. se nesl rozhovor se synem „Kapitána Kida“ v Ústeckém deníku. Vyšel na konci loňského roku, přečíst si ho můžete i v internetové verzi.

Zdroj: Ústecký deník

Video z pražského Večera světel 2013

# Záznam z loňského Večera světel, pořádaného pražskou pobočkou SPJF, můžete shlédnout na Bohouškovi.

Foglarovské zajímavosti z archivu ČRo

# Minulou sobotu, u příležitosti 15. výročí úmrtí Jaroslava Foglara, odvysílal Český rozhlas na stanici Dvojka dva zajímavé pořady.

V Toboganu vysílaného z Divadla U Hasičů s Alešem Cibulkou hovořil Slavomil Janov z pražské pobočky SPJF, Hynek Bočan - režisér seriálu Záhada hlavolamu, Jiří Krampol, Wabi Daněk, Miloš Hlavica a Aleš Deutsch – mistr světa ve vyjímání ježka z klece.

Ve večerním pořadu RozHraní byly nejprve uvedeny starší nahrávky týkající se skautského hnutí a také zajímavý vánoční rozhovor, nazvaný Černá hodinka s Jaroslavem Foglarem, z roku 1993 (připravili Jiří Hormádko a Alfréd Strejček).

Oba pořady si je možné pustit z audio archivu na internetových stránkách Českého rozhlasu.

Zdroj: Český rozhlas

Rozhovor s Jindrou Hojerem v Hyde Parku ČT24

# V internetovém archivu České televize je možné shlédnout rozhovor s Jindrou Hojerem, členem 2. pražského oddílu, jehož jméno Foglar použil ve svém legendárním kresleném seriálu Rychlé šípy.

Zdroj: Česká televize

Rychlé šípy v pořadu Očima Josefa Klímy

# Téma Rychlých šípů a Stínadel bylo zmíněno v druhém díle pořadu Očima Josefa Klímy z produkce televize Prima. Mnohé ze záběrů byly pořízeny během loňského Večera Světel v Praze a na výstavě k 75. výročí RŠ. Záznam pořadu je možné shlédnout i v archivu televize, Rychlé šípy hledejte přibližně v čase 21:30 - 16:30.

Zdroj: TV Prima

Video: Výstava Rychlé šípy slaví 75 let

# Reportáž z výstavy k 75. výročí RŠ.

Zdroj: Youtube