Foglarovské aktuality – rok 2018

Rozhovor s Romanem Šantorou o edičních plánech na foglarovky

# Na serveru Bohoušek.cz byl publikován zajímavý rozhovor se zástupcem Skautské nadace Jaroslava Foglara o plánovaných vydáních foglarovek a souvisejících materiálů v nakladatelství Albatros.

Chata v Jezerní kotlině

# V závěru listopadu letošního roku se na pultech knihkupců objevila druhá foglarovka z nové edice nakladatelství Albatros. Chatu v Jezerní kotlině svými ilustracemi doprovodil Pavel Čech. Příběh též byl vydán v interpretaci Pavla Neškudly jako audiokniha.

Zdroj: Nakladatelství Albatros

Jindra Hojer v Českém rozhlase

# Jindřich Hojer byl dnes hostem Českého rozhlasu Hradec Králové.

Zdroj: Český rozhlas Hradec Králové

Nové ilustrace Chaty v Jezerní kotlině

# Ilustrátor Pavel Čech uveřejnil na své facebookové stránce ukázky ilustrací pro plánované vydání Chaty v Jezerní kotlině.

Zdroj: Stránka Pavla Čecha na Facebooku

Lavičky Jaroslava Foglara

# Skautská nadace Jaroslava Foglara ve spolupráci s Městkou částí Praha 2 umístí v Riegrových a Havlíčkových sadech (Grébovka) dřevěné vyřezávané lavičky, které budou připomínat, že v oněch místech Jaroslav Foglar psal své romány Hoši od Bobří řeky, resp. Chata v Jezerní kotlině.

Křest laviček proběhne v pondělí 10. září v podvečer a bude doplněn krátkou komentovanou vycházkou.

Zdroj: Skautská nadace Jaroslava Foglara

Duchovní rozměr fenoménu Foglar

# Sborník příspěvků z religionistické konference Fenomén Foglar z hlediska vědy o náboženství bude vydán v nakladatelství Dingir 20. září tohoto roku. Editorem publikace o 224 stranách je profesor Pavel Hošek.

Rozhovor s Jindrou Hojerem

# V pořadu Rozstřel iDNES.tv byl ve středu 15. srpna odvysílán rozhovor s panem Jindřichem Hojerem, jehož jméno Jaroslav Foglar použil pro jednoho z Rychlých šípů.

Zdroj: iDNES.tv

Rozhovor s ilustrátorkou Hochů od Bobří řeky

# Server Aktuálně.cz ve čtvrtek 26. července publikoval rozhovor s výtvarnicí Ester Kuchynkovou. Její ilustrace (v článku je uvedena jedna na ukázku) použije nakladatelství Albatros do nového vydání Hochů od Bobří řeky (plánováno na září 2018).

Rozhovor s Ester Kuchynkovou vyšel též 10. srpna 2018 na stránkách Českého rozhlasu. V přiložené fotogalerii je zveřejněno několik dalších ilustrací knihy.

Zdroj: Aktuálně.cz a Český rozhlas

Nové foglarovské publikace

# Na jaře letošního roku byly vydány v Nakladatelství Zdeněk Bauer dvě zajímavé knihy věnované tématům spojeným s Jaroslavem Foglarem. Jedná se o třetí přepracované a doplněné vydání publikace Miloše Dvorského Mýtus zvaný Stínadla. Oproti předchozímu vydání byl rozsah knihy rozšířen o nové informace i obrazové materiály na celkových 376 stran.

Kniha Klub zvídavých dětí je druhou novinkou vydanou ve stejném nakladatelství. Autor Zdeněk Bauer se v ní věnuje mapování života a tvorby Jaroslava Foglara v období nacistické okupace Československa. Název publikaci dal pořad Československého rozhlasu z let 1935 až 1943, do kterého Jestřáb připravil 15 scénářů.

Obě knihy je možné objednat prostřednictvím e-shopu Nakladatelství Zdeněk Bauer.

Zdroj: Nakladatelství Zdeněk Bauer

VTZ Rychlé šípy slaví 80 let

# Výroční turistická známka číslo 2286 „Rychlé šípy slaví 80 let“ je letošním novým přírůstkem v řadě foglarovských turistických známek. Poprvé představena byla na letošním setkání foglarovců ve Sluneční zátoce.

Zdroj: Turistické Známky

Foglarovky v nakladatelství Albatros

# Plán nového souborného vydání foglarovek představila v tomto týdnu Skautská nadace Jaroslava Foglara. Knihy vyjdou v nakladatelství Albatros v nové grafické úpravě, je předpokládáno, že ilustraci každého titulu obstará jiný výtvarník. U každé knihy se též můžeme těšit na bonusový materiál. Jako první z nové řady by se na pultech knihkupců měli objevit Hoši od Bobří řeky v září tohoto roku.

Skautská nadace JF ve spolupráci s Albatrosem též plánuje publikaci sběratelských vydání s ilustracemi Zdeňka Buriana, deníkových záznamů, souvisejících teoretických pojednání nebo též děl Jestřábových pokračovatelů.

Zdroj: Skautská nadace Jaroslava Foglara

Knižní novinky v roce 2018

# Mezinárodní knižní veletrh Svět knihy, který se každoročně koná během května v Praze, přinese letos představení několika titulů majících vztah k foglarovským tématům.

U příležitosti 80. výročí nejslavnějšího Foglarova seriálu, vydá nakladatelství knihu nově vymyšlených a nakreslených komiksů Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství.

Od tvůrčí dvojice J. Blažek a J. Filípek vyjde kreslený seriál Synové stínadelští, navazující na předchozí díly trilogie Hlavolam ze Stínadel a Povstání Vontů.

Na veletrhu bude též představeno limitované vydání mapy Stínadel od Pavla Čecha.