Foglarovské aktuality – rok 2020

Zemřel Jindra Hojer

# Včera, dne 22. prosince 2020, ve věku 96 let zemřel Jindra Hojer. Byl členem skautského oddílu Pražská Dvojka, profesně se v dospělosti věnoval chemii. Jeho jméno využil Jaroslav Foglar pro pojmenování jedné z postav klubu Rychlých šípů.

Zdroj: iRozhlas.cz

Nové foglarovské odznaky

# Skautská nadace Jaroslava Foglara vyrobila dva tematické odznaky, které připomínají letošní výročí – 113 let od narození Jaroslava Foglara a 100 let od jeho vstupu do skautského oddílu.

Odznak Jaroslav Foglar skautem 100 let stojí 100 Kč (70 Kč jde do sbírky na rekonstrukci a výstavbu skautských kluboven), odznak Jaroslav Foglar 113 let stojí 113 Kč (83 Kč jde do sbírky). Oba odznaky je možné zakoupit v Jestřábově obchodě SNJF.

Zdroj: Skautská nadace Jaroslava Foglara

Dotazník – Odkaz díla Jaroslava Foglara

# Kolegové, přátelé, kamarádi,

osobnost Jaroslava Foglara budí dlouhá desetiletí pozornost obdivovatelů i badatelů, laických zájemců i expertních pisatelů. Přesto se nám zdá, že stále chybí poznatky založené na výzkumu, který by se přímo dotázal na četbu a možné ovlivnění života dílem i osobností JF.

Přicházíme proto s dotazníkem, jehož vyplnění v online prostředí je velmi jednoduché, zabere pouze několik málo minut. Byli bychom vám velmi vděčni, kdybyste se jednak sami osobně do sdílení svých názorů zapojili a dotazník (který bude k dispozici do konce června) vyplnili, ale také kdybyste se podělili o tuto informaci s dalšími potenciálními účastníky dotazování: s vašimi známými, členy organizací, v nichž působíte, spolupracovníky i studenty, s kýmkoliv, kdo by nalezl dostatek dobré vůle věnovat několik minut svého času pro tuto – jak věříme – chvályhodnou aktivitu. Hledáme zejména jednotlivce, kteří se s Jestřábovým dílem setkali a znají je, ale uvítáme šíření informace o výzkumu pokud možno v nejširších společenských vrstvách: mezi dětmi a mládeží, studenty i pracujícími, podnikateli i seniory.

Budeme vám opravdu vděčni za projevení ochoty a oslovení lidí z vašich adresářů – jistě si poté budete moci vybarvit modře okénko dobrého skutku.

Přátelsky zdraví Ivo, Jiří, Ríša

prof. PhDr. Ivo Jirásek, Ph.D.

doc. PhDr. Jiří Němec, Ph.D.

Mgr. Richard Macků, DiS., Ph.D.

Zdroj: Formulář dotazníku k vyplnění

Stínadla se bouří – nové vydání

# V květnu 2020 vyšel v nakladatelství Albatros druhý díl stínadelské trilogie – román Stínadla se bouří. Knihu doprovázejí ilustrace Jiřího Gruse. Zároveň byla též vydána audiokniha v podání Davida Matáska.

Ukázky ilustrací si je možné prohlédnout na Bohouškovi.

Zdroj: Nakladatelství Albatros