| autor: Pavel Novotný | kategorie: Zajímavosti | počet přečtení: 3646

Turistické známky ke 100 letům českého skautingu

Turistické známky, dřevěná kolečka s různými motivy míst nebo událostí, se již v nezanedbatelném množství případů dotkly témat spojených s Jaroslavem Foglarem nebo Rychlými šípy. Stalo se tak i ve speciální řadě turistických známek vyrobených u příležitosti 100. výročí českého skautingu.

Ke stoletému výročí českého skautingu je firmou Turistické známky, s.r.o. ve spolupráci s kmenem dospělých Junáka vyráběna speciální číslovaná řada výročních turistických známek. Na rozdíl od obvyklých výročních turistických známek s kuponem „Joker“, tyto jsou značeny „SkautXX“, kde XX je číslo od 1 do 23. Jsou oboustranné, na rubu je vždy stejný motiv s logem oslav 100 let českého skautingu (liší se jen text názvem známky). Ke každé je také přiložena „turistická známečka“. Součástí této kolekce jsou ještě dvě pamětní medaile. Navíc ji ještě provází sběratelská hra, v níž lze získat dvě skautské prémiové turistické známky.

Rub řady VTZ 100 let českého skautingu
Prémiová TZ Pražská Dvojka 1913-2013
Prémiová TZ Táborový stan s podsadou

Určitou zajímavostí, resp. kuriozitou řady, je chyba vzniklá záměnou rubových stran známek s číslem 19. a 20. Na VTZ Skautskou stezkou Prachovských skal je na rubu vepsán text 100 let prvního skautského tábora a naopak. Později byly tyto dvě známky v malém počtu doraženy, přičemž rubové strany již byly vyvedeny správně.

Seznam turistických známek řady 100 let skautingu

21. Otevření expozice Skauting ve III. odboji
  22. Cena Indiana Jonese a Memoriál F. A. Elstnera 2012
  23. Oldskauting v srdci Evropy

Podle původních odhadů mělo kolekci tvořit okolo deseti známek (10 je minimum pro vytvoření samostatné řady). Nakonec se jich urodilo 23… sám jsem si několikrát pokládal otázku, jaký počet by byl pro oslavy 100 let českého skautingu ideální, dostatečně důstojný, ale nevedoucí k určitému přesycení. Byť sám jsem sběratel turistických známek, nemohu se zbavit pocitu, že by možná bylo lépe zůstat u polovičního počtu, ale vybrat opravdu ty nejvýznamnější události celorepublikového významu.

Obrázky níže znázorňují jednotlivé turistické známky, které se nějakým způsobem dotýkají témat spojených s Jaroslavem Foglarem.

VTZ Rychlé šípy v Africe
VTZ S Rychlými šípy do kostela sv. Jakuba
VTZ Stopou Černého vlka
VTZ Setkání ve Sluneční zátoce
VTZ Geocaching stezkou Jaroslava Foglara

Výtěžek z prodeje VTZ z této skautské řady (cena známek je obvyklých 30 Kč) bude věnován vybranému dětskému léčebnému ústavu. Známky jsou v prodeji na vybraných akcích stoletých oslav a také v prodejně Turistashop (Bělehradská 63, Praha 2 – Vinohrady). Na výrobě většiny z nich se podílel Slavomil Janov – Nashville (oldskaut@email.cz, 602 686 725), u něhož je také možné známky objednat.

1. Atlas Turistických známkových míst (2012).