| autor: Pavel Novotný | kategorie: Bibliografie | počet přečtení: 4299

Nenapsané a nedopsané foglarovky

Do povídání o díle Jaroslava Foglara patří i záměry a plány, které byly uskutečněny jen částečně, nebo vůbec.

Kniha o Dvojce

Publikaci o historii Dvojky začal Jestřáb psát již roku 1949 (Nosek, 1999, s. 214). Na prvních 74 stranách se však dostal pouze do roku 1931 a dále již v psaní tohoto díla nepokračoval. Rukopis se pouze v podobě kopií dostal mezi několik přátel a později i sběratele. Některé kapitoly, zvláště o svém dětství, Foglar využil při psaní životopisu Život v poklusu.

Dle libreta hry Stavba kanadské pacifické železnice, kterou Jestřábův oddíl hrál v roce 1949, měli její účastníci dostat jako cenu právě Knihu o Dvojce, která by se dle umístění lišila kvalitou vydání (Zapletal, 2000, s. 197).

Pozor, cvakne spoušť

Pozor, cvakne spoušť je název ze šedesátých let vymyšlený nakladatelstvím Olympia, které ho uvedlo v seznamu plánovaného souhrnného vydání Foglarova díla (Foglar, 1969). V edici však vyšly jen čtyři tituly a z této knihy nebyla (ani později) napsána žádná stránka. Titul se později ještě objevil v seznamu foglarovek v pátém Zápisníku třinácti bobříků.

Obrázek: seznam plánovaných vydání foglarovek v 60. letech
Plány vydávání knih JF v Olympii v 60. letech (Foglar, 1969)

Znamení umrlčího kříže

V hromadném dopise číslo 38 (prosinec 1994 – jaro 1995) Foglar sliboval novou knihu Znamení umrlčího kříže (Nosek, 1999, s. 214), která měla vyjít v nákladu 100 výtisků u nakladatelství Bílý slon. Měla obsahovat vzpomínky na jeho cestu do Švýcarska v roce 1920. Publikace byla plánována na ručním papíře a měla být podepsána Jestřábem. Kniha však nikdy nevyšla a Jestřáb se o ní v pozdějších letech již nezmiňoval.

Kdo byl Jan Tleskač? Stínadla se budou bourat?

Dlouhou dobu se předpokládalo, že z plánovaného čtvrtého dílu stínadelských příběhů nestačil Foglar kvůli zhoršující se nemoci připravit více než výše uvedené pracovní verze názvu (s. 214). Při zpracování materiálů z žižkovského bytu Jaroslava Foglara v roce 2017 však byl nalezen text první kapitoly (datován 25. září 1994) a dále také několik poznámek k celé knize (Skautská nadace JF, 2017). Oba nalezené materiály zveřejnila Skautská nadace JF na webu a čtenáři si tak mohou prohlédnout alespoň fragment této nedokončené foglarovky.

1. FOGLAR, Jaroslav (1969). Pod junáckou vlajkou. 2. vyd., Praha, Olympia.
  2. NOSEK, Václav (1999). Jestřábí perutě. 1. vyd., Praha, Olympia. ISBN 80-7033-618-8.
  3. Skautská nadace JF (2017). 13 tajemství Jaroslava Foglara – 4. díl stínadelské trilogie [online]. Publikováno v červenci 2017 [cit. 2018-07-09].
  4. ZAPLETAL, Miloš (ed.) (2000). Hry Jaroslava Foglara. 1. vyd., Praha, Olympia. ISBN 80-7033-680-3.