| autor: Pavel Novotný | kategorie: Bibliografie | počet přečtení: 4039

Náš oddíl

Náš oddíl je vedle Kroniky Ztracené stopy další knihou-příručkou sestavenou Jaroslavem Foglarem. Na počátku je fiktivní (?) dopis Přemka a Jirky, členů skautského oddílu, kteří byli na návštěvě v Dvojce. Tam je zaujaly hry, aktivity a organizace oddílu vůbec, a proto prosí kamaráda Slávka, aby jim vše podrobně popsal. V dalších kapitolách jsou již popsány metody vedení oddílu sestavené z mnohaletých zkušeností Jaroslava Foglara.

Zkušenosti s vedením Dvojky začal Jestřáb sepisovat v šedesátých letech. Příručka si dávala za cíl pomoci ostatním, méně zkušeným, vedoucím (pionýrských) oddílů. Zároveň se tak zajišťoval proti případnému zcizení svých nápadů (Nosek, 1999, s. 100).

Leč ani dvě desítky let poté, co byl rukopis napsán, se kniha nedočkala vydání. SNDK (Státní nakladatelství dětské knihy), nakladatelství, pro které byla kniha psána, její vydání nakonec odmítlo.

Několik kapitol Našeho oddílu bylo otištěno v sobotním vydání Mladé fronty v roce 1968 (s. 101). Jestřáb dále příručku nabídl STN (Sportovní a turistické nakladatelství), později známému jako Olympia. To zařadilo knihu do edičního plánu na rok 1970. Měla vyjít jako pátý svazek plánované edice souborného vydání díla JF. Přestože již byla připravena k tisku, byly hotové ilustrace Antonína Pokorného i přebal s kresbou Bohumila Konečného, na pokyn ústřední rady PO SSM bylo vydání zastaveno. Zmínku o plánovaném vydání lze také nalézt v seznamu foglarovek v Zápisníku třinácti bobříků z roku 1970.

Přehled foglarovek
Plány vydávání knih JF v Olympii v 60. letech (Foglar, 1969)
Přehled foglarovek
Přehled foglarovek v Zápisníku třinácti bobříků (Foglar, 1970)

V sedmdesátých letech Foglar rukopis přepracoval podle připomínek ÚV SSM (s. 101). Bylo uvažováno o vydání v Mladé frontě, kniha měla doporučení pracovníků s mládeží, přesto však opět k ničemu nedošlo. Neúspěchem skončila i další snaha o vydání v rámci ČSTV. SPN (Státní pedagogické nakladatelství) pro změnu argumentovalo nedostatkem papíru.

Ukázka článku ze sborníku Píseň úplňku
Vyjádření ČSTV k příručce Náš oddíl (Hanzel, 1986)

Obrat, i když jen dílčí, přišel v roce 1985. Od dubna začal být Náš oddíl otiskován na pokračování v Novoměstském zpravodaji (Nosek, 1999, s. 102). Po jedenácti pokračováních, přes rostoucí zájem o zpravodaj (nebo právě pro něj?), bylo vydávání v květnu 1986 místním výborem KSČ zastaveno. V roce 1989 se pokusily Frymburské ozvěny pokračovat tam, kde v Novém Městě nad Metují skončili. Avšak vydávání bylo hned po prvním pokračování zastaveno.

Ukázka článku ze sborníku Píseň úplňku
Článek Tajemství zvýšeného nákladu o vydání příručky Náš oddíl v Novoměstském zpravodaji (Hanzel, 1986)

První knižní vydání tak spatřilo světlo světa až v toce 1992 v nakladatelství Atos. Kniha vyšla jako šestý svazek edice Touha s ilustracemi Michala Kociána. Atos však použil jen část rukopisu, a tak skutečně kompletní vydání najdeme až v produkci nakladatelství Olympia. V edici Sebraných spisů Jaroslava Foglara vyšla kniha dosud třikrát (1996, 1998, 2000). Vydání v Olympii doprovodily ilustrace od Marko Čermáka.

Obálka knihy
Obálka 1. knižního vydání
Obálka knihy
Obálka 3. knižního vydání

Byť byla příručka Náš oddíl sestavena před několika desítkami let, domnívám se, že může pomocí vůdcům (skautských) oddílů i dnes. Mnohé rady jsou z určitého pohledu nadčasové a přímo použitelné bez velkých úprav. Pěkné hodnocení knihy uvádí také Ivo Jirásek (2007, s. 432) ve stati pojednávající o foglarovkách z pohledu zážitkové pedagogiky:

(…) Myslím, že každý čtenář může žasnout nad obdivuhodnou fantazií při tvorbě programů, dobrodružství motivačních legend, pečlivostí záznamů, zápisků a shromažďování všeho, co se oddílu týká. A při vzdychání nad tloustnoucí populací a nízkou mírou pohybové aktivity by mohly být foglarovky a jimi inspirovaná oddílová činnost předepisována přímo jako ozdravný lék. (…)
Náš oddíl – přehled vydání
Rok vydáníTyp vydáníNakladatelství
1968časopisecké vydání (Mladá fronta)Mladá fronta
1985–1986časopisecké vydání (Novoměstský zpravodaj)Nové Město nad Metují
1989časopisecké vydání (Frymburské ozvěny)Kulturní a spol. středisko Nový Hrádek
19921. knižní vydáníAtos
19962. knižní vydáníOlympia
19983. knižní vydáníOlympia
2000dotisk 3. vydáníOlympia

1. FOGLAR, Jaroslav (1969). Pod junáckou vlajkou. 2. vyd., Praha, Olympia.
  2. FOGLAR, Jaroslav (1970). Zápisník třinácti bobříků. Ostrava, Puls.
  3. FOGLAR, Jaroslav (1992). Náš oddíl. 1. vyd., Praha, Atos. ISBN 80-85435-00-4.
  4. FOGLAR, Jaroslav (1998). Náš oddíl. 3. vyd., Praha, Olympia. ISBN 80-7033-526-2.
  5. HANZEL, Jaroslav (ed.) (1986). Píseň úplňku. Praha, ČSTV, Tělovýchovná jednota Sokol Troja.
  6. JIRÁSEK, Ivo (ed.) (2007). Fenomén Foglar. 1. vyd., Prázdninová škola Lipnice, Praha. ISBN 978-80-239-9736-1.
  7. NOSEK, Václav (1999). Jestřábí perutě. 1. vyd., Praha, Olympia. ISBN 80-7033-618-8.
  8. Náš oddíl. Foglarovec.cz [online] (2008). [cit. 2014-07-28].