| autor: Pavel Novotný | kategorie: RŠ a Stínadla | počet přečtení: 5515

Menší filmová díla o Rychlých šípech a Stínadlech

Mimo dvou velkých filmařských děl (televizní seriál Záhada hlavolamu z roku 1969 a film Záhada hlavolamu z roku 1993) vznikly i menší projekty s tématikou Rychlých šípů nebo Stínadel.

Roku 1979 byla natočena amatérská groteska Rychlé šípy zakládají klub (ČSFD.cz). Jejím autorem je Tomáš Vorel, kameru obsluhoval Jan Vlasák. Film je němý, doprovází ho Bugatti step Jaroslava Ježka, slova se objevují v bublinách jako v kresleném seriálu.

Student 1. ročníku FAMU Petr Kotek vytvořil v roce 1986 krátkometrážní film Cesty za modrým světlem, v němž nahlédl do tajuplného světa pražských Stínadel a Vontů (ČSFD.cz). Foglarovským tématům se věnoval i v pozdějších letech, kdy natočil celovečerní film Záhada hlavolamu (1993) nebo dokument Hlavolam jménem Jaroslav Foglar (2004).

V devadesátých letech byl na motivy knihy Josefa Červinky Poselství ze Stínadel natočen stejnojmenný amatérský film. Natáčení začalo 12. září 1994, premiéra 153minutového filmu se konala přesně o dva roky později (Lebeda, 2004). Poselství ze Stínadel bylo produkováno Novoměstskou televizní společností a na jeho vzniku se podílela řada tehdejších Vontů. Režisérem a scénáristou byl Karel Hriňák – Eskalik, hlavním kameramanem Zbyněk Havlíček. Celý film (rozdělen do 17 částí) je k dispozici ke zhlédnutí na serveru YouTube.

Šedesátiminutový film na námět stínadelské trilogie natočili v roce 2006 skauti ze střediska Klen (Bystřice pod Pernštejnem). Dílo nazvané Po stopách Rychlých šípů je možné shlédnout na YouTube.

Roku 2008, v rámci zápočtové práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, vytvořil Vít Zemčík video nazvané The Attitude of Mr. Dušín, jež vzniklo rozpohybováním obrázků 1. dílu Rychlých šípů.

Pátrání po stopách Vontů a Stínadel byl věnován jeden díl pořadu Záhady Toma Wizarda. V premiéře byl třináctiminutový dokument odvysílán 16. února 2009 na ČT1. Jako bonusový materiál byl též zařazen na DVD obsahující televizní seriál Záhada hlavolamu.

1. LEBEDA, Milan (2004). Poselství ze Stínadel se začalo točit právě před deseti lety [online]. Publikováno 6. 9. 2004 [cit. 2018-08-10].
  2. ZEMČÍK, Vít (2008). The Attitude of Mr. Dušín [animace]. Brno. Dostupné na vimeo.
  3. Cesty za modrým světlem (1986) [film]. Režie Petr Kotek. Československo, FAMU. Dostupné na YouTube.
  4. Cesty za modrým světlem. In: ČSFD.cz [online] (nedatováno). [cit. 2018-08-10].
  5. Po stopách Rychlých šípů (2006) [film]. Režie Luboš Gável. Česká republika. Dostupné na YouTube.
  6. Poselství ze Stínadel (1996) [film]. Režie Karel Hrivňák. Česká republika. Dostupné na YouTube.
  7. Rychlé šípy zakládají klub (1979) [film]. Režie Tomáš Vorel. Československo. Dostupné na YouTube.
  8. Rychlé šípy. In: ČSFD.cz [online] (nedatováno). [cit. 2018-08-10].