Čtenářské kluby Mladého hlasatele a Vpředu

Diskusní fórum · Skauting a klubaření, téma založeno: 16. 5. 2021, celkový počet příspěvků: 5.
kotja Člen
#1 | Vloženo 16. 5. 2021 18:46Co byly zač? Jaká byla úroveň interakce mezi kluby a redakcí? Jaká práva a povinnosti měly tyto kluby navíc oproti podobným neregistrovaným klubům?
#2 | Vloženo 22. 5. 2021 20:07Čtenářské kluby byly malé skupinky dětí tvořené alespoň čtyřmi členy. Po zaslání přihlášky redakce každému klubu přidělila číslo a zaevidovala ho do své kartotéky. Jak v Mladém hlasateli, tak ve Vpředu existovala povinnost klubů měsíčně zasílat hlášení o činnosti. Redakce se svými kluby komunikovala především přes stránky v časopise vyčleněné pro klubovní záležitosti.
kotja Člen
#3 | Vloženo 24. 5. 2021 11:59Takže kupříkladu pokud by jeden klub projevil zájem o důkladný kurz první pomoci, který by se ale otevřel až od třiceti žáků, tak by napsal do Hlasatele a oni by otiskli inzerát, což by se v případě neevidovaného klubu nestalo.
kotja Člen
#4 | Vloženo 24. 5. 2021 12:01Proč Foglar vymýšlel kluby a nepropagoval rovnou skauty?
#5 | Vloženo 25. 5. 2021 18:51kotja
Pomocí klubů vzdáleně řízených přes stránky časopisu mohl Jaroslav Foglar oslovit i ty děti, které neměly ve svém okolí žádný skautský oddíl, do něhož by mohly vstoupit. Neřekl bych také, že Foglar skauty nepropagoval, ostatně napsal i romány z prostředí skautského oddílu. Čtenářské kluby bych ale nechápal jako konkurenci skautskému hnutí, ale spíše jako další rozšíření skautských myšlenek a metod.