Existovaly Rychlé šípy a Stínadla?

Diskusní fórum · Rychlé šípy a Stínadla, téma založeno: 28. 8. 2008, celkový počet příspěvků: 11.
Kawi Redaktor
#1 | Vloženo 28. 8. 2008 20:16Myslíte, že Rychlé šípy existovali? Nebo že si to Foglar všechno vymyslel? Nebo že si vymyslel jen něco? Ale co?
#2 | Vloženo 29. 8. 2008 8:05Jestřáb byl skaut a neměl důvod lhát. To, co je napsaný v jeho životopise je dost neurčité a dá se na to dívat z různých úhlů pohledu, z nichž jeden.
Jan Redaktor
#3 | Vloženo 29. 8. 2008 8:59Já si myslím, že Rychlé šípy existovali tak z poloviny. Podle mě Foglar popisoval nějaký dětský klub. Je jasné, že všechny ty dobrudružství nezažili. Jenom tak maximálně čtvrtinu. Podle mě ten klub, který Foglar popisoval měl stejně členů, ale jejich vlastnosti si Folar vymyslel a přikrášlil jako ty jejich všechny dobrodružství.
Rychlonozka Člen
#4 | Vloženo 29. 8. 2008 10:58Co je ale tak utopické, že se to nemohlo stát? Byl to sice výjimečný klub, ale spíše než existence RŠ je záhadnější existence Stínadel. V Praze jsem narazil ve Starém městě jen na jednu úzkou uličku. Snad jsem špatně hledal.
#5 | Vloženo 29. 8. 2008 12:58Kdy jsi tam byl? Teď si představ, že jsi tam o padesát let dřív, omítka popraskaná, v podzimu, kdy se brzo stmívá jen v některých koutech plaší tmu světlo plynových lamp. Ty uličky jsou úzké, jinde široké, ale tma všechno zkresluje.
A neber všechno tak doslova - viz RŠ. =)
#6 | Vloženo 29. 8. 2008 15:23Rychlonozka
Za slunečného poledne vypadá město jinak, než v tmavý podzimní či zimní večer. A věř, že jen na Starém městě v Praze je daleko více úzkých uliček než jedna.
Rychlonozka Člen
#7 | Vloženo 30. 8. 2008 8:35To teda věřím. Je to tajuplná čtvrť.
Bimbam Redaktor
#8 | Vloženo 2. 9. 2008 9:32Ano, jsou tam úzké i široké ulice a uličky, různá tajuplná zákoutí, a dokonce dvě uličky ve kterých když rozpažíš ruce dotkneš se zdí protilehlých domů.
#9 | Vloženo 2. 9. 2008 12:43U nás v Lišově je několik staletí stará ulička dlouhá tak sto metrů a hluboká několik. A ani se nemusí rozpažit, stačí trochu ohnout lokty.
Rychlonozka Člen
#10 | Vloženo 17. 3. 2009 13:46Hm... Takové uličky kdyby byly u nás.
svormp Člen
#11 | Vloženo 27. 3. 2009 7:39... takových uliček a zákoutí je v každém starším městě několik, stačí se jen pořádně podívat. Samozřejmě, že příběhy RŠ vycházejí z reality tehdejší Prahy, ale kdo chtěl, mohl Stínadla naleznout třeba ve svém městě - při troše fantazie. V roce 1984 nebo83 (už si přesně nepamatuji) jsme měli malou besedu s J. Foglarem, a samozřejmě že padla i tato otázka. Pamatuji si dodnes, že byť neoficiálně bylo řečeno, že RŠ existovali, že jsou v každém z nás, jen je nalézt. Co z toho plyne? Určitě byla prapůvodně nějaká parta kluků, která se mohla RŠ jmenovat, potom i dle Mh jich bylo desítky :-), ale především vše vycházelo ze srdce pana Foglara, částečně v něčem popisoval třeba i sám sebe a vrstevíky, co měl okolo. A příběhy? Proč by měli být nadsazené, mně se zdají reálné, také jsem si jako kluk užil své, tak proč ne?