Záhlaví stránky (Foglarweb – stránky o Jaroslavu Foglarovi)
foglarweb

Foglarovské aktuality – rok 2012

Nadělte (si) k Vánocům Rychlé šípy

# Po krátkém období, kdy foglarovky téměř zmizely z knihkupectví, přinesl konec roku 2012 změnu. O níže uvedených novinkách jsme vás již informovali, tato zpráva přináší jejich shrnutí.

Obnovená Olympia připravila 4. vydání komiksové knihy Rychlé šípy (cena 799 Kč) a před několika dny se již také objevil sešit s názvem Rychlé šípy ve Stínadlech (cena 99 Kč), který obsahuje kreslené varianty románů Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří. Trilogii doplňuje první vydání kresleného seriálu Tajemství Velkého Vonta od nakladatelství Václava Vávry (cena 280 Kč).


Skautské tábory Pražské Dvojky u Mastníku

# Byla vyrobena výroční turistická známka připomínající tábory Jestřábova oddílu na potoce Mastník u Heřmaniček. Na onom tábořišti byl letos 22. září odhalen nový památník. VTZ byla představena 24. 11. na Memoriálu Jana Tleskače, zakoupit ji můžete u Slavomila Janova (602 686 725, oldskaut@email.cz).

Zdroj: Turistické známky


Jaroslav Foglar: Jestřáb kronikářem

# Výbor dokumentů z několika desítek Jestřábem vedených kronik i soukromých archiválií vyjde 26. listopadu 2012 knižně v nakladatelství Gutenberg (Labyrint) ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví v Praze. Barevná publikace o 240 stranách bude mít prodejní cenu 599 Kč. Na stránkách Bohoušek.cz si můžete prohlédnout její ukázku.

Zdroj: Bohoušek.cz


Rychlé šípy ve Stínadlech a plány Olympie

# Obnovené nakladatelství Olympia připravilo na letošní podzim další novinku s „rychlošípáckou“ tématikou. Po komiksu Rychlé šípy je připravováno vydání kreslené verze románů Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří s názvem Rychlé šípy ve Stínadlech. Na pultech knihkupectví tento sešit hledejte od 26. 11. 2012, prodejní cena je 99 Kč.

Zvolený název však není novinkou, Olympia ho již použila v roce 2005 pro souborné vydání všech tří stínadelských románů s ilustracemi Milana Tesleviče. Paradoxně, tuto maxi knihu má obnovená Olympia v edičním plánu na příští rok.

Dle informací Bohouška.cz můžeme v příštím roce dále očekávat vydání komiksu Modrá rokle a nově nakresleného Přístavu volá (Milan Teslevič).

Zdroj: Bohoušek.cz


Pořad o Foglarovi v České televizi

# Během sobotního odpoledne 15. 9. 2012 odvysílá Česká televize na svém druhém programu od 13:30 pořad z roku 1992, ve kterém si s Jestřábem, autorem dobrodružných knih, povídal Miloslav Šimek.

Zdroj: Česká televize


Kreslený seriál Tajemství Velkého Vonta

# Ze stínadelské trilogie byly dosud zpracovány jen dva její romány do podoby kresleného seriálu. Až v letošním roce Záhadu hlavolamu a Stínadla se bouří, poprvé vydané jako kreslené v 70. letech, doplní i Tajemství Velkého Vonta, jež bude taktéž nakresleno Marko Čermákem.

V nakladatelství Václava Vávry bude vydán sešit formátu A4 o 48 stranách, dále speciální sběratelské černobílé limitované vydání v duchu Záhady a Stínadel ze 70. let. Prodejní cena první varianty bude 280 Kč, sběratelské vydání z nákladu 200 (+ 30 číslovaných výtisků podepsaných M. Čermákem) kusů vyjde na 499 Kč.

Publikace je možné objednat u Václava Vávry (Masarykovo nábřeží 2018/10, 120 00, Praha 2; vavra@intercrosse.com; tel.: 603 247 819)

Zdroj: Bohousek.cz


Cesty za modrým světlem

# Zajímavý dokument o světu Jaroslava Foglara, Stínadlech, Vontské organizaci můžete shlédnout na youtube.com po kliknutí na odkaz níže. Krátkometrážní film vznikl jako práce Petra Kotka (scénář, kamera, režie) na FAMU v roce 1986.

Zdroj: Youtube


Nakladatelství Olympia a foglarovky

# Před rokem se objevila v médiích informace o likvidaci Nakladatelství Olympia, a. s., které mimo jiné vydávalo kompletní dílo Jaroslava Foglara. Vydavatelství, jež bylo součástí ČSTV, se dostalo do problémů kvůli finančnímu stavu společnosti Sazka.

Od 1. června tohoto roku je majitelem podniku včetně vlastnických práv nová společnost První partner, s. r. o., jejíž název se však změnil na Nakladatelství Olympia, s. r. o.

Bohoušek.cz uvádí v článku z 31. 7. 2011, že nový majitel počítá s dalším vydáváním knih Jaroslava Foglara. Na vánoční trh připravuje nové vydání Rychlých šípů.

Momentálně je také obnoven a upraven web nakladatelství, jehož prostřednictvím je možné ve výprodeji zakoupit dříve vydané foglarovky.

Zdroj: Bohoušek.cz


Dvě skautské VTZ

# Do speciální skautské řady výročních turistických známek přibyly v posledním měsíci další dva exempláře.

VTZ Výstup k mohyle Ivančena (21. dubna 2012)

VTZ Skautský den století (24. dubna 2012)

Známky nesou pořadová čísla 14 a 15, dosud vydané končily jedenáctkou, čísla 12 a 13 nás tedy ještě pravděpodobně čekají.

Zdroj: Turistické známky


Skautský film Na dobré stopě na DVD

# Jediný český hraný celovečerní film o skautech (1948) vydal letos na konci února Filmexport Home Video na DVD.

Příběh nás zavede do skautského vodáckého tábora a vyústí v odhalení zločinecké bandy. Většinu rolí ztvárnili skauti z 5. oddílu Prahy Jaroslava Nováka – Braťky.

Set 2 DVD kromě samotného filmu obsahuje zajímavé bonusy k 100. výročí českého skautingu, skautský snímek Buď přípraven (1923), archivní filmy 5. oddílu vodních skautů (1934–1935), vzpomínky účastníků na natáčení. Archivní materiály doplňuje komentář historika Pavla Taussiga k filmu, vzpomínky pamětníků (J. Navrátil, V. Nosek, J. Stránský) nebo současná prezentace Junáka Skauting je cesta.

DVD lze zakoupit na serveru filmexport.cz (249 Kč) nebo popron.cz (199 Kč).

Zdroj: Bohoušek.cz


Zemřel Kapitán Kid

# Dnes ráno ve věku 79 let zemřel v ústecké Masarykově nemocnici spisovatel a trampský písničkář Jaroslav Velinský, známý pod přezdívkou Kapitán Kid. Do foglarovského světa se zapsal především volným pokračováním příhod Rychlých šípů Poslední tajemství Jana T.

Zdroj: Česká televize


Článek o Jaroslavu Foglarovi na serveru radio.cz

# Na webových stránkách radio.cz (stanice ČRo 7 šířící vysílání Českého rozhlasu do zahraničí) vyšel článek o Jaroslavu Foglarovi (anglicky).

Zdroj: Český rozhlas


Nové skautské VTZ

# Již bylo na tomto serveru několikrát zmíněno, že v roce 2012, u příležitosti 100. výročí českého skautingu, budou vydávány výroční turistické známky ze speciální řady "SKAUT". V lednu a únoru přibyly další tři:

- Zimní přechod Brd 2012 („brdské jamboree“ 28. 1. 2012)

- Skvosty skautské literatury (výstava v Městské knihovně v Praze od 1. do 18. února 2012)

- Setkání ve Sluneční zátoce (12. 2. 2012 ve Sluneční zátoce od 11 - 14 hodin)

Po skončení akcí je možné všechny výroční známky získat na tel. 602 686 725, resp. e-mail: oldskaut@email.cz.

Zdroj: Turistické známky


Pod vlajkou Devadesátky

# Titul Pod vlajkou Devadesátky bylo plánované vydání románu Pod junáckou vlajkou s ilustracemi Bohumíra Čermáka k Vánocům roku 1947. Na něj mělo navazovat první knižní vydání druhého dílu příběhu Devadesátka pokračuje, který byl v té době otiskován na pokračování v časopisech Junák a Vpřed. Foglar se však již v této době dostával pomalu v nemilost a tak nezískal schválení a nikdy k realizaci vydání knih v této podobě nedošlo

Informace o tomto připravovaném vydání byly nalezeny Lubošem Trkovským při studiu materiálů v Památníku národního písemnictví. Po 65 letech tak titul Pod vlajkou Devadesátky spatří světlo světa, byť jen v omezeném sběratelském vydání nakladatelství Ostrov uděleném vzhledově po vzoru starých „kobesovek“.

Zdroj: Bohoušek.cz


Deník: Kolem Zátoně našel Jestřáb divočinu

# Článek v českobudějovickém deníku přináší informace o chystané výstavě o Foglarovi (1. 6. 2012 – 30. 9. 2012 v Prachatickém muzeu), na které se bude spolupodílet spisovatel David Jan Žák, mimo jiné také autor foglarovské hlídky „Jestřábí hnízdo“ ve víkendové příloze jihočeských listů (vycházelo od 2. 1. 1999 do 31. 12. 2004).

Zdroj: Českobudějovický deník


Další skautské VTZ

# Jak jsme již informovali, v loňském a letošním roce jsou u příležitosti 100. výročí českého skautingu vydávány výroční turistické známky ze zvláštní řady "SKAUT". Nyní přibývají další čtyři:

- 100 skautských azimutů

- Rychlé šípy v Africe

- Expedice Everest

- S Rychlými šípy do kostela sv. Jakuba

Známky bude možné sehnat na Skautském semináři v Salesiánském divadle v Praze (14. 1.), na setkání skautských sběratelů v KD Rabštejn v Kostelci n. Orl. (12. 3.) a na ostatních akcích k výročí skautingu. Mimo tyto akce informace poskytne p. Slavomil Janov (oldskaut@email.cz, 602 686 725).

Zdroj: Turistické známky


VTZ Stopou Černého vlka

# Na konci roku 2011 byla vydána další výroční turistická známka ze speciální řady k 100. výročí českého skautingu. Připomíná 75. výročí návštěvy Prahy Ernestem Thompsonem Setonem. V roce 1936 přijel na pozvání organizace YMCA, zúčastnil se besed se přízevnci z řad skatů, woodcrafterů, promluvil na přednášce o Divokém západu a mimo jiné navštívil i klubovnu Jestřábova oddílu na lodi Skaut na Vltavě.

Známku seženete u p. Slavomila Janova (tel.: 602 686 725).

Zdroj: Bohoušek.cz